Chrysler CLub Czechoslovakia

Klub majitelů a příznivců aut značky Chrysler

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Zajímavosti Cestujeme Autosalon ŽENEVA 2012

Autosalon ŽENEVA 2012

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Autosalon ŽENEVA 2012

 

Ženeva - Švýcarsko

 

Na úvod dovolte pár postřehů, zajímavostí a faktů o Ženevě a Švýcarsku samotném. Švýcarsko je, krom Lichtenštejnska, jediná země mimo EU v prostoru Střední Evropy, je členem Rady Evropy, OSN, EFTA, OECD a WTO a součástí schengenského prostoru. Švýcarsko je federací 26 autonomních kantonů. Formálně je plnými kantony jen 23 z nich, zatímco zbývající 3 jsou polokantony. Postavení kantonů a polokantonů se v míře autonomie nijak neliší, rozdíl je jen v počtu zástupců ve stavovské radě. Každý z těchto celků má vlastní parlament, zákony, vládu, rozpočet i ústavu, podobně jako je tomu ve spolkových zemích Německa nebo státech USA. Občané zde znamenají politickou, zákonodárnou – ale i výkonnou – moc na úrovni obcí, kantonů a konfederace. Švýcarsko vyniká svou ekonomikou a vyspělým hospodářstvím. V roce 2007 bylo v pořadí států s nejvyšším ročním hrubým domácím produktem na jednoho obyvatele na osmém místě. Úspěchu vděčí mimo jiné značnému přílivu zahraničních odborníků. V tomtéž roce navíc Švýcarsko získalo primát v pořadí zemí s průměrnou roční čistou mzdou, když tehdy činila necelých 35 tisíc euro. Na předních příčkách se udržuje dlouhodobě. Švýcaři pochopili, řečeno lidově, že pojmem se stanou, když se budou věnovat jen pár věcem pořádně a tak známe jejich super vyhlášenou čokoládu, sýry, precizní hodinky, špičkové finančnictví - bankovnictví, známé bankovním tajemstvím udržované i přes tlaky konkurence, nebo poskytují služby v oblasti turistiky - Alpy.

Ženeva je krásné město, druhé největší po Currychu, viděli jsme jen část, ale i ta nás zaujala. Leží na Ženevském jezeru, obklopená na jedné straně pohořím Jura a na druhé západními Alpami. Za dobrého počasí je vidět zasněžený Mont Blanc, což se poštěstilo i nám. Ženeva je čisté udržované město, ostatně Švýcaři jsou precizní prakticky ve všem. Je to významné obchodní a bankovní centrum. Mimo jiné se zde pořádá, letos již osmdesátý druhý vyhlášený ŽENEVSKÝ AUTOSALON.

 

V Ženevě sídlí řada mezinárodních organizací, mezi nimi

část Organizace spojených národů (OSN - ONU/UNO); v letech 1920-1946 zde sídlila její předchůdkyně, Společnost národů;

Světová zdravotnická organizace (WHO/OMS),

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU/UIT),

Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO),

Mezinárodní organizace práce (ILO/OIT),

Vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR)

Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO)

Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD)

Ekonomická a sociální rada OSN

Světová meteorologická organizace (WMO).

 

Vzhledem k tomu zde má mnoho zemí (včetně České republiky) stálá diplomatická zastoupení nebo mise.

 

Dále zde sídlí:

Světové ústředí Červeného kříže (Croix rouge),

Meziparlamentní unie (IPU/UIP)

Ekumenická rada církví.

Na okraji Ženevy na francouzské hranici sídlí také

Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) s největším urychlovačem částic na světě.

 

Zajímavosti Švýcarska:

- Švýcarské domy jsou z velké části "vybaveny" protiatomovými kryty. Kdysi se uvažovalo, že významná města Švýcarska by se mohla spojit rozsáhlý systémem metra, což by zřejmě nebyl problém.

- Švýcar - muž, je od své plnoletosti do důchodového věku stále vojákem ve službě. Zpočátku mladí chodí na časté cvičení, v dalším věku frekvence cvičení klesá. Díky tomu má prakticky každý voják doma někdy i celý arsenál zbraní legálně držených (zajímavá představa aplikace v Čechách, co myslíte? :-).

- Švýcarsko je zemí jazyků, oficiálně je to němčina, francouzština, rétorománština a italština, ale domluví se prý vždy všichni dohromady.

- Švýcarsko je dosti multikulturní stát, netrpící rasismem jako jiné země, ale již zakázali výstavbu mešit :-)

- Na každou jednu domácnost připadá statisticky jedno auto, to znamená 2,8 milionů aut, auta prý Švýcaři dost nesnáší, což je vůči autosalonu Ženeva paradox.

- Platnou měnou je Frank, ale Švýcaři berou i EURo, problém může pro turistu být, že vrací Franky.

- Náš postřeh je i ten, že při procházce Ženevou nevidíte téměř žádné laciné auto, Švýcaři usedají do svých Ferrari, Porsche, Rolls, Jaguárů, Roverů apod., takový další malý autosalon v Ženevě. To platilo i pro parkoviště u výstaviště.   

 

Zdroj - wikipedia, www.svycarsko.com.

 

 

 

Autosalon 2012 - 82nd INTERNATIONAL MOTOR SHOW AND ACCESSORIES

 

Autosalon ŽENEVA se letos koná už jako 82. ročník. Jeho výhodná pozice vám zajistí pohodlný přístup a to jak letecky (hned vedle salonu je letiště) tak i motoristicky (prochází zde velká dálnice - parkoviště, pokud dorazíte do devíti hodin ráno max. je to bez problémů, pak už nemáte téměř šanci), Není problém dorazit s cestovkou (jako my) i jako samostatná jednotka (na švýcarských dálnicích je nutné mít dálniční známku a dodržovat max. rychlost 120 km). Vstupné letos činí na celý den 16 CHF, pro děti a důchodce 9CHF, skupinové jsou levnější samozřejmě. Po 16. hodině stojí lístek polovinu (zde ovšem vstup po 16h nedoporučuji, je to řečeno slovy laika - masakr, od cca pravého poledne totiž počet návštěvníků krutě stoupá a salon se stává těžce prostupným v určitých úsecích). Doporučuji vzít si sebou na celý den plánek, svačinu, pití a dostatečně obalené nervy. Stání u stánků s jídlem, které se napoprvé špatně hledají a napodruhé už stojíte frontu, je úmorné, ale s vypětím všech sil jsme se k nim také propracovali. Ve výstavních halách je vysoká teplota, doporučeno je využít odložení oděvů v podlaží pod halami.

Celkově však pro autosalon platí - kdo neviděl, neuvěří. Plánek výstavních hal dává tušit mnoho a mnoho výstavních stánků a placů, ale plochy jsou ve skutečnosti tak rozsáhlé, že je to až k neuvěření, týká se samozřejmě výstavních ploch s vozy.

Začínali jsme vstupem do haly 7. Hala 7 nabízí k vidění mnoho technologií kolem automobilů, hlavně co se "obouvání" našich mazlíčků týče - nádherné disky kol, mnoho technologií strojů apod. Dále jsou zde různé lehčí tuningové úpravy, hlavně laky (polepy), leštidla, prostředky na údržbu, oleje, miniatury aut, reklamní předměty značek apod. Celou halu jsme ani neprocházeli, resp. nestudovali tak detailně, k tomu jsme se dopracovali až po vstupu do haly 6.

Zde se vám otevře neuvěřitelný výhled. Pokud přijdete od 9. hodin ráno, je zde ještě poměrně volno, a krásně si projdete jednotlivá stanoviště. Hala 6 je v patře nad halou 7 a má obrovskou plochu. Vystavuje zde KIA, MERCEDES BENZ, MAYBACH, SMART, ROLLS ROYCE, CITROËN, BMW, MINI, PEUGEOT, LAND ROVER, JAGUAR, VOLVO, ALFA ROMEO, ABARTH, GEMBALA či BMW ALPINA. Vozy jsou postaveny buď tak, že návštěvníci mají možnost do aut usednout, "osahat" si je apod. Některé vozy jsou za hrazením ze skel či řetízků a vstup není víceméně dovolen, takže lze "jen" fotit tu krásu. Takto jsou "ošetřeny" hlavně prototypy nebo horké novinky pro další nebo už letošní rok. Nevšimnout si nelze všech těch pobíhajících "leštičů a čističů" aut, lidé jim je docela ošklivě opatlávají a osahávají a obouchávají. Asi největší novinky či zajímavé koncepty v této části jsou Kia TRACK STER - koncept, premiéra nové verze KIA Ceed, zaujalo nás MPV Carnival, dále Mercedes třídy A, BMW i8 koncept - zajímavé sportovní agresivní vzezření, či elektromobil koncept BMW i3, zasmáli jsme se u obsluhy upraveného MINI patřící pod MINI CLUBVAN, představen byl nový Peugeot 208, Roll-Ryoce Phantom Series II zde představil úplně nový facelift, úžasný byl koncept Mila Coupic od Magna Steyr, který má v sobě zahrnovat sportovní SUV, robustní pickup a elegantní cabrio, zcela úžasné byl Range Rover Evoque Cabrio, o kterém se již loni spekulovalo, že se chystá, ale zatím ho automobilka jen nechává "oťukávat" na různých letošní salonech. Zaujala i novinka Volvo V40, zcela nový design.

Po absolvování haly 6, se přesouváme do haly 5 a haly 4. Zde vystavuje FORD, MAZDA, HONDA, SUZUKI, NISSAN, RENAULT, TOYOTA, LEXUS, LANCIA, FIAT, JEEP, ABT, TATA, SSANGYONG, BRABUS, CARLSSON, ASTON MARTIN, a samozřejmě "bomba" FERRARI a MASERATI. Maserati a jeho GranTurismo v červené barvě mělo úžasný náboj. Samozřejmě jsme mířili i k novinkám či konceptům Ford, který uvedl nové modely svých řad (facelifty apod.), ale i zcela nové vozy jako B-MAX a jeho "zmizelý" B sloupek (podotýkám, že tento model je "jen" odsloupkovaná Fiesta - velikostně nic velkého, ale bylo to fajn), Ford Tourneo Custom, o kterém uvažujeme jako o novém rodinném voze, je spíše nová větší verze Transitu - ovšem luxusní verze i tak pro rodinu vhodná. Ford Kuga verze 2012 prošla jen vylepšením, Kuga 2013, kterou nazvali američané pro svůj trh Fordem Escape, zde byla uvedena jako nová generace s novým stylem, ale stále stojí na platformě Fordu Focus a koncept nemá dělené zadní dveře, škoda, docela vychytávka u předchozí verze. Ford Evos byl také velice úžasný koncept, napovídající jak "možná" bude vypadat nová generace Mondeo. Jeep vyzkoušel zaujmout novým vzhledem a provedením modelů Grand Cherkee, Wrangler a Compass a dva z nich jsou zde za koncepty. Dostáváme se k Ferrari F12 Berlinetta což je novinka. Fiat představuje svého nového "prcka" 500 či Freemont AWD, což je vlastně převzatý a převlečený Dodge Journey. Zmiňuji také Lancii Voyager, Thema, či Flavia, což jsou převzaté a převlečené modely nám známého evropského Chrysler Voyager, Chrysler 300 a Chrysler 200. Suzuki přišla se zeleným konceptem (za mě neskutečně ošklivým designem) jménem REGINA model G70. Renault Twingo a Megane nám prošlo faceliftem a projekt ZOE nám v premiéře zřejmě také "zezelenal". Po návratu k Nissanu objevujeme koncept Hi-Cross s úžasnou barvou karoserie, je to nový X-Trail? "Zelený" koncept Nissan e-NV200 je ve skutečnosti modrý a designově možná trošku "jiný", než jsme zvyklí. U Hondy uvedli koncept nové CR-V nebo koncept NSX, sporťák s luxusním a akčním designem. SsangYong XIV-2 se jako koncept ukázal už na druhém salonu a snad směřuje k sériové výrobě, ale automobilka nespěchá. Nacházíme nezvykle umístěnou Toyotu Hilux, vyšplhala nám po schodech a GT se dostalo ještě výše a ukazuje nám vývoj GT.

Dostáváme se do haly 2 a haly 1. Objevíme zde značky VOLKSWAGEN, SEAT, SUBARU, OPEL, LOTUS, DACIA, MITSUBISHI MOTORS, CHEVROLET, INFINITI, HYUNDAI, CADILLAC, APOLLO VREDESTEIN, PORSCHE, BUGATTI, PAGANI, AUDI, ŠKODA, BENTLEY, LAMBORGHINI, BERTONE, DODGE, INVADER, TESLA, LUMMA DESIGN, TATA či WIESMANN, plus tuningové firmy se zajímavými modely. Dacia představila Lodgy, což je údajný nástupce Logana, celkově vypadá propracovanější a snad o chlup větší než samotný Logan, uvedené verze byly doplněny některými vychytávkami. Invader, ne mnoho známá automobilka představila dvě verze svého vozu Invader N40. Tesla zaujala tradičně svým zeleným, myšleno doslovně, modelem. Ve světlém oddělení škody bylo přeCitigovano a čekal zde na návštěvníky také model nové Škody, na jehož jméno se zatím čeká ale cvičně snad Missiion L. Trošku "divný" úlet předvedl Bentley se svým jediným SUV. Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse - nejrychlejší otevřené Bugatti, další bomba letošního autosalonu, která snad, co víme z doslechu, se musela nechat dublovat při stavbě stánku i jiným autem, až tak je tento vůz drahý a tak se o něj všichni bojí, jestli se chcete nechat katapultovat do podstaty rychlosti, je doporučeno toto. Extrémní z extrémních Lamborghini Aventador J strhává designem, jedním slovem futur krása. Svůj nový model uvedlo také Porsche - Boxter 981 s úžasnou barvou karosérie. Ze světa transformers na nás spadl Pagani Huayra, to byl hodně velký dojem, když toho "robota" člověk vidí, ovšem dle dostupných informací se snad v USA nedovoluje jeho prodej, napraví automobilka chybu, díky které problém vznikl? Nedostupný přesto mnou ulovený Wiesmann roadster MF4 jsou vozy na zakázku, vyráběné ručně a tady ohromuje dokonalým, maximálně dokonalým interiérem s ještěrkou, neodolatelné, šla jsem přes zákaz. U našich oblíbených amerických značek nezklamal Dodge s parádními maskami, stejně jako Camaro a dotyčný policista stylizovaný k autu. Čisté a decentní line nás překvapily u stánku Pininfarina na konceptu Cambiano. Na nový design nám začalo najíždět Mitsubishi u svých menších vozů, zcela nový design ukázal na světové premiéře u svého Outlandera, který trošku budí rozpaky, čekali jsme více? nebo je to fajn? Ovšem ani u "zeleného" světa nezůstalo Mitsubishi pozadu a ukázalo projekt iMiEV, nabito za pár minut...

Celkově se v letošním roce projevil vliv ekologie na vývoj automobilek, skoro každá předvedla nějaký svůj model z řad "zelených", ovšem spíše malinkých vozítek, naopak některé vyhlášené značky svoje velkoobjemové motory dál vylepšují k dalším výkonům. Hodně jsou letos v módě speciální laky či polepy ala mat, což působí na vozech luxusně a tyto povrchy více vyzdvihují linie aut. Designy vozů směřují do hodně futur tvarů, někdy zdařilé, někdy méně, což jsou ale z naší strany dojmy čistě subjektivní, stejně tak jako některé konkrétní komenty v článku.

Po sedmi hodinách vyčerpávajícího kochání se po zalidněném autosalonu se začínáme vracet zpět na halu 7, kde naposledy sbíráme pár dárků od různých firem a prohlížíme pár technologií, které se zpočátku neprohlédly a míříme směr východ. Mimochodem dárky můžete dostat téměř u každé automobilky, jen to chce trošku "vtírání se". Dostat můžete i pití nebo sladkosti. Poslední pohled do velkých hal, kde stále krouží spousta lidí, i když spousta je možná v tomto případě málo výstižná. Co uvidíme příště, co chystají automobilky dále, co z konceptů pravděpodobně uvidíme na našich silnicích? Počkejme si, ale prohlížet bylo co, kupodivu jsme zvládli 90% všech vystavovatelů a těšíme se - snad - na příští rok 2013.

PS: omluvte případné chyby v technikáliích, názvech nebo pokud jsme opoměli nějakou vaši oblíbenou značku, není v silách snad kohokoliv sepsat a popsat ve chvíli tolik novinek, akcí, studií, konceptů a všeho co (nejenom) čtyři kola má...

 

Autor - Iva Schneiderová - Štírová, ŽENEVA 2012

Kompletní popsaná fotogalerie - galerie zde >>

Kopírovat a reprodukovat jakýmkoliv způsobem text či fotografie z odkazu bez svolení autora není dovoleno.

Last Updated on Friday, 13 July 2012 13:38  
Partner klubu
Partner klubu
Banner
Partner klubu
Banner

Main menu

Login/Logout

Wednesday, 24 April 2024

Today`s name-day (Czech)

Yesterday: Vojtěch Today: Jiří Tommorrow: Marek