Chrysler CLub Czechoslovakia

Klub majitelů a příznivců aut značky Chrysler

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Historie značky Chrysler Historie značky Chrysler VI.

Historie značky Chrysler VI.

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Šedesátá léta

Od  modelového roku 1960 Chrysler stavěl všechny své osobní automobily s tzv. unibody  konstrukcí (samonosná karoserie neboli monokok), s výjimkou divize Imperial která udržela rámovou konstrukci až do roku 1967. Chrysler se tak stal jediným z velké trojky amerických automobilek (General Motors Corporation, Ford Motor Company, a Chrysler) , který nabízel unibody konstrukci na převážné většině svých produktových řad. Tato konstrukce atomobilu je  nyní celosvětovým standardem a nabízí výhody, jako je tuhost vozidla, lepší ovladatelnost a vyšší bezpečnost při případné havárii, při současném snížení “vrzání” a obecně vyšší hlučnosti se stárnutím vozidla. Přínos Chrysleru k rozvoji techologie spočívá i v prvním použití počítačů při navrhování aut se samonosnou karosérií a v první konstruci, kde výměna vnějších plechových dílů karoserie byly jednodušší, protože tato výměna neměla vliv na pevnost celé kontrukce.

 

Nová kompaktní řada Chrysleru – Valiant – byla velmi úspěšná  a pomohla pokračování  podílu na trhu více než dalších deset let. Valiant byl představen jako samostatná značka, ale v roce 1961 byla řada Valiant na trhu v USA přesunuta pod divizi Plymouth. Valiant ročníku 1960 byl prvním továrním automobilem s alternátorem (generuje střídavý proud usměrněný diodami na stejnosměrný proud) namísto elektrického generátoru (dynama), který býval standardním vybavením. Ukázalo se, že je to takové zlepšení, že alternator se začal používat produktech Chrysleru v roce 1961. Značka DeSoto byla stažena z trhu po zavedení modelů roku 1961 zčásti v důsledku zavedení široké škály modelových řad Dodge a díky všeobecnému  zanedbávání divize. Stejné trápení sužovalo Plymouth, který to také pocítil, když modely Dodge pronikly do cenové kategorie Plymouthu. To by nakonec vedlo i k zániku Plymouthu o několik desítek let později. Neuvážené zmenšování  fullsize modelů Dodge a Plymouth  v roce 1962 ublížilo prodejúm a ziskovosti na několik dalších let.

1966 Plymouth Barracuda

Částečně kvůli kompenzaci problémů s  korozí na modelech roku 1957 a částečně aby byla jistota, že jeho  automobily na bázi Unibody koncepce  zůstanou  bezpečná, protože koroze byla větší problém, protože panely karoserie jsou důležité pro pevnost vozidla, použil Chrysler  elektrostatický náboj, aby se zlepšila přilnavost antikorozního činidla na jeho modelech roku 1960. Společnost byla také první, kdo používal systém sedmistupňové antikorozní lázně, i když ne první, kdo použil antikorozní lázeň jako takovou.

V dubnu 1964 byl představen Plymouth Barracuda, jakožto podmodel modelu Valiant Obrovské sklo zadního okna a svažující se střecha byly designové prvky, které
rozdělovaly názory na design. Barracuda byla uvedena na trh téměř dva týdny před Fordem Mustang, takže Barracuda byla prvním pony car. Nicméně, Mustang  byl v období od dubna 1964 do srpna 1965 vyprodán. Barracuda byla vnímána spíše jako faceliftovaný Valiant.


 

Zdroj: www.wikipedia.org


Last Updated on Sunday, 30 November 2014 00:52  
Partner klubu
Partner klubu
Banner
Partner klubu
Banner

Main menu

Login/Logout

Sunday, 14 August 2022

Today`s name-day (Czech)

Yesterday: Alena Today: Alan Tommorrow: Hana