Chrysler CLub Czechoslovakia

Klub majitelů a příznivců aut značky Chrysler

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Historie značky Chrysler Historie značky Chrysler III.

Historie značky Chrysler III.

E-mail Print PDF
There are no translations available.

logo chrysler_btmMopar, Chryco, AutoPar

V roce 1930 vytvořila společnost oficiální značku MoPar (odvozeno z „Motor Parts“), s tím, že "Mopar" se stal obecným hovorovým termínem pro vozidla vyrobená firmou Chrysler Corporation.
Značka MoPar (později Mopar) nebyla používána v Kanadě, kde byly součástky prodávány pod značkami Chryco a AutoPar, dokud  značka Mopar koncem 70. let nepronikla i na kanadský trh.
Mnoho dílů také firma Chrysler označovala logem DPCD - Dodge-Plymouth-Chrysler-DeSoto.


Airtemp

Chryslerova značka Airtemp pro stacionární i mobilní klimatizace, chlazení a vzduchotechniku byla představena první instalací v mrakodrapu Chrysler Building roku 1930, i když by tato značka měla být začleněna do korporace spíše až od roku 1934, dokdy fima používala výrobní kapacity Maxwellovy továrny.

Značka Airtemp přinesla kapacitní regulátory, kompaktní radiální kompresory a uzavřený klimatizační systém s vynikajícím vysokorychlostním radiálním kompresorem a vroce 1941 měla přes 500 prodejců prodávajících její klimatizační a vytápěcí systémy. Společnost dodávala lékařské chladicí jednotky v době druhé světové války, a dominuje průmyslu ve čtyřicátých letech, nicméně pomalu zaostávala. V sedmdesátých letech se společnost Airtemp dostala do finanční ztráty, a byla roku 1976 prodána firmě FEDDERS.

Acustar

V roce 1980 založil Chrysler dceřinnou společnost s názvem Acustar, která měla prodávat díly jiným automobilkám a zároveň dodávat díly pro vozidla Chrysler, podobně jako firma General Motors vytvořila Delphi Corporation a Ford o něco později firmu Visteon.

Safeguard


Safeguard je značka Chrysleru pro originální a náhradní autoskla, z nichž většina od roku 1958 až do poloviny prvního desetiletí 21. století byla vyráběna v závodě McGraw


Airflow


V roce 1934 společnost představila modely Airflow, které představovaly moderní karoserie s proudnicovým tvarem, a patří mezi první, které byly navrženy s použitím aerodynamických principů. Chrysler k jejich vývoji vytvořil a použil první průmyslový aerodynamický tunel. Zákazníci však tento styl nepřijali a firmu přes období krize podržely  na tehdejší dobu více konvenční modely Dodge a Plymouth.Plymouth byla jedna z mála značek, které v průběhu chudých třicátých let zvýšila tržby.

Neúspěšný směr Airflow měl poměrně mrazivý dopad na styling a marketing Chrysleru, který zůstal zarytě konzervativní po celá čtyřicátá a až do začátku padesátých let, s jedinou výjimkou instalace skrytých reflektorů na velmi krátké výrobní sérii značky DeSoto v roce 1942. Na dřívější technické pokroky navázal až roku 1951, kdy firma představila první z dlouhé a slavné série motorů V8 Hemi.


100px-Autopar Gasket_Sealant      100px-ForwardLookFilter     220px-Airtemp vehicle_AC      220px-Chryco Bulb_Top      220px-Safeguard Glass_Markings_1Zdroj: www.wikipedia.org

Last Updated on Saturday, 29 November 2014 22:09  
Partner klubu
Partner klubu
Banner
Partner klubu
Banner

Main menu

Login/Logout

Saturday, 18 May 2024

Today`s name-day (Czech)

Yesterday: Aneta Today: Nataša Tommorrow: Ivo